Тепла підлога чи батареї: обираємо та монтуємо опалення

Затишок у домі насамперед залежить від температури повітря. І для того, щоб взимку не доводилося мерзнути, влітку господарі сушать собі голову, яке опалення краще - електричне чи газове, і який тип обігріву створить правильну атмосферу - тепла підлога чи батареї?

Опалення електрикою та газом: що обрати?

Радити щось складно, ціни і на блакитне паливо, і на електрику стабільно зростають. Раніше однозначно дешевшим було газове опалення – той, хто топив електрикою, витрачав приблизно вдвічі більше. Зараз з‘явилися нові методики обігріву, які цей розрив зменшили, до того ж можна обирати різні тарифи, що дозволять опалювати дім, не витрачаючи надмірно високих коштів.

Плюс газового опалення – ситуації, коли, наприклад, через негоду припиняється подача газу, рідкість, а віялові відключення світла завжди можливі. Та треба пам‘ятати, що сучасні газові котли також залежні від електропостачання. Тож якщо електроенергія вимкнулася – навіть за наявності газу опалювати будинок не вийде. У той самий час електроприлади залежать лише від напруги в електромережі. Опалення будинку електрикою має перспективи, адже в Україні 11 атомних електростанцій, а власного газу у державі бракує.

І нарешті, при пошуках відповіді на питання «Яке опалення економніше?» потрібно визнати, що для новобудови електрика однозначно більш доступна – протягнути у будинок газ буває проблематично.

Та який би варіант ви не обрали, пам‘ятайте, що ваші витрати залежать не лише від обігрівального обладнання, але й від теплоізоляції будівлі.

Що краще: тепла підлога чи батареї?

Кожен тип обладнання має свої переваги й недоліки. Головна перевага настінних радіаторів, особливо з конвектором, – швидкий обігрів приміщення. Підлога так швидко не нагрівається, як хотілося б мешканцям. Проте сила теплової інерції має і позитивну сторону – підлога повільно охолоджується. Це важливо, якщо опалення електричне, а лічильник двозонний чи тризонний.

Електрична тепла підлога допомагає тримати в теплі ноги, тому стає причиною неймовірного комфорту. Тепле повітря піднімається догори й поступово прогріває весь об‘єм атмосфери. Радіатори прогрівають повітря біля вікна й значна частина тепла відразу ж іде через щілини надвір. Буває, що складається ситуація, коли завдяки батареям прогрівається верхня частина повітря у кімнаті, а біля підлоги атмосфера така ж прохолодна. В результаті, наприклад, маленькі діти, які живуть в квартирі з батареями й повзають по підлозі, регулярно мерзнуть і багато хворіють.

І наостанок, зазначимо, які ще має тепла підлога плюси і мінуси. Наявність обігріву в конструкції підлоги спричиняє пересушування повітря. Коли від підлоги піднімається тепле повітря, воно стимулює циркуляцію пилу, тож у такому приміщенні слід робити якомога частіше вологе прибирання.

Опалення в підлозі дозволяє економити до 20% на вартості енергоносіїв щороку. Проте у теплої підлоги є одна велика вада – вартість її монтажу. Придбати радіатори можна значно дешевше.

У приміщенні, де доводиться економити площу, краще віддати перевагу теплій підлозі, адже батареї відніматимуть дорогоцінні сантиметри.

А головною перевагою батарей є можливість ремонту обладнання. Якщо під підлогою виникають проблеми, наприклад, з цілісністю труб, ліквідація неполадок стане складним процесом. Батарею ж навіть замінити можна буквально за одну годину.

У багатоквартирному будинку утеплення підлоги сприяє покращенню звукоізоляції.

Утеплення підлоги: з опаленням і без опалення

Навіть якщо ви опалюєте приміщення радіаторами, підлозі треба приділити чимало уваги, адже значна частина тепловтрат відбувається через холодну або недосить герметичну підлогу. Герметичність необхідна, якщо під підлогою розташований підвал.

Тепла підлога своїми руками – це нескладно. У якості утеплювача використовують такі матеріали:

 • мінвата;
 • керамзит;
 • пінопласт;
 • гранулобетон.

Утеплення підлоги в будинку відбувається за стандартним алгоритмом:

 1. Знімаємо стару підлогу та демонтуємо всі дерев‘яні конструкції. Якщо зробити це акуратно, то лаги можна буде використати вдруге.
 2. Стелимо водонепроникну плівку чи пергамент.
 3. Викладаємо лаги.
 4. Вистеляємо підлогу чорновим покриттям.
 5. Кладемо шар утеплювача.
 6. Накриваємо шаром дерева чи іншого чистового покриття.

Є спосіб утеплення підлоги без використання лагів. Для цього на поліетиленову плівку вистеляють пінополістирол, зверху укладають нашийну армуючу сітку й заливають бетоном. Саме бетонна поверхня у такому випадку – відповідь на питання «Як утеплити підлогу під плитку?»

Якщо ви маєте намір провести заходи з утеплення підлоги в квартирі та після того робити монтаж електричної теплої підлоги або класти під підлогу водяне опалення, на теплоізоляційний шар слід покласти тепловідбиваюче покриття. Тільки після цього викладають нагрівальні елементи.

У випадку, коли такий крок не дав очікуваного шикарного результату, господарю нічого не залишається, крім як утеплити підлогу горища. Методика не відрізняється значно від утеплення підлоги з лагами там м‘яким або сипучим утеплювачем.

Теплі поли своїми руками: де і як найкраще монтувати таке опалення?

Така підлога – задоволення не з дешевих, тому чимало людей обмежуються невеличким клаптиком. Зазвичай таку поверхню монтують у ванній, туалеті, дитячій кімнаті, у деяких випадках, намагаючись збільшити житлову площу за рахунок лоджії або мансарди, після всіх заходів з максимальної теплоізоляції опалення під підлогу кладуть і в цих приміщеннях. Проте той, хто спробував комфорт від теплої підлоги, намагається обладнати цим благом все приміщення.

Вода чи електрика?

Обидва варіанти мають свої переваги.

Водяна підлога передбачає наявність котла, що нагріватиме теплоносій. Працювати обладнання може від електрики, газу, твердого палива різного типу. Зате робити таку підлогу своїми руками ризиковано, якщо з‘явиться мінімальне протікання, доведеться знімати фінішне покриття і всі переробляти.

Електрична тепла підлога має кілька різновидів нагрівальних елементів. Якщо взяти за основу термомати чи інфрачервоні пластини, будь-який господар без проблем розрахує необхідну кількість матеріалів для монтажу та своїми руками зробить обігрів. Проте електрична підлога має слабке магнітне поле.

Скільки коштує тепла підлога?

Встановлення теплої підлоги починається з розрахунків. Слід зробити все, щоб підлога обійшлася в розумну суму грошей і при цьому успішно виконувала свої функції.

Розглянемо, у що обійдеться електричний підігрів підлоги – монтаж та власне придбання необхідного обладнання.

Перед тим, як зробити теплу підлогу, визначтеся, хто саме проводитиме монтаж. Здійснити монтаж самотужки можуть не всі. Складність роботи залежить від теплових елементів. Пам‘ятайте, що професіонали зазвичай беруть гонорар, що дорівнює вартості обладнання, яке їм треба скласти. Тож тим, хто бажає одержати електроопалення, можна взяти термомати чи пластини для інфрачервоного опалення, де все прораховано професіоналами, і вкласти це обладнання самотужки. А можна придбати кабелі – і запросити професіоналів. Різниця у остаточній вартості може бути не такою вже великою.

Можна виділити два типи кабелів для монтажу електричної теплої підлоги:

 • резистентний;
 • терморегулюючий.

Перший доступніший, він являє собою кабель, провід якого має високий показник опору і за рахунок цього він нагрівається. Такий кабель перегорає швидше. Другий варіант – дорожчий, зате прослужить довше.

Процедура монтажу складається з кількох етапів:

 • утеплення та вирівнювання підлоги;
 • викладання на сітку кабелю, фіксація кабелю у важливих точках;
 • нанесення стяжки.

Подібним чином викладають і інші термоелементи. А до електромережі через термостат під’єднують кабелі уже після того, як стяжка висохне.

Здається, що це дуже просто. Та насправді дуже важливо дотримуватися техніки безпеки і проведення точних розрахунків, які дозволять опалювати приміщення з різними втратами тепла.

Розрахувати потреби в трубах водяного опалення значно складніше. Труби можуть відрізнятися у діаметрі. Можна використовувати пластикові чи мідні варіанти. У будь-якому випадку слід придбати труби «з запасом» на випадок виходу з ладу певних елементів під час монтажу.

Що необхідно придбати для монтажу водяної теплої підлоги:

 • Бетонна суміш для стяжки;
 • Теплоізоляційний шар та гідроізоляційна плівка.
 • Армування;
 • Труби;
 • Фітинги та насосна станція;
 • Котел.

Діаметр труб – 16-20 мм. Оптимальна відстань між трубами – 15 см, лише біля вікон, де втрати тепла більші, труби викладають щільніше – мінімальна відстань між трубами становитиме 10 см. Таким чином підлога прогріватиметься рівномірно.

Чим довші труби доводиться застосовувати, тим потужніший слід придбати насос для теплої підлоги.

Щоб порахувати, скільки труб потрібно придбати, на підлогу наносять розмітку. Таким чином враховується реальна довжина, адже теоретичний розрахунок може не врахувати перепад висоти чи фактори перешкод на шляху обігрівального елементу.

Вартість труб залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені.

Ідеальний з технічного погляду матеріал – мідь. Висока зносостійкість, опір дії корозії, прекрасна тепловіддача, проте такі труби дуже дорого коштують.

Металопластикові труби – всередині мають алюмінієву поверхню, зверху – пластикову. Це міцні елементи з прекрасними показниками тепловіддачі.

Бюджетний варіант труб – РЕХ. Полімерні матеріали дешеві й їх можна використовувати довго, проте вони з легкістю деформуються, тому стяжка потребує особливо старанного укріплення.

Пластикові труби – доступний за ціною варіант, проте ці труби болісно реагують на згин, їх не варто використовувати у приміщеннях з невеликою площею.

Які труби кращі для теплої підлоги – кожен вирішує сам, виходячи зі своїх потреб та матеріальних можливостей.

Закуповуючи будівельні суміші та утеплення, врахуйте, що під трубами з теплоносієм має бути 3-4 сантиметри утеплюючи матеріалів, а зверху – від 4 до 10 сантиметрів бетонної стяжки.

Як правильно зробити теплу підлогу?

Особливе значення для водяної підлоги має циркулярний насос. Зазвичай обирають цю деталь, звернувши увагу на заявлену виробником потужність. Та якщо загальна довжина труб велика, насос може й не виконати покладені на нього функції, адже існує таке поняття, як втрата напору і воно прямопропорційне довжині контуру та діаметру труб. Якщо слід опалювати велику будівлю, обирайте для монтажу водяної теплої підлоги труби діаметром 20 мм.

Другий важливий елемент - колектор для теплої підлоги. Ця деталь дозволяє розподілити теплоносій для кількох контурів. Завдяки колектору значно менш болісно проходять надзвичайні ситуації, пов‘язані з ремонтом теплої підлоги, адже можливо один контур відімкнути і в одному приміщенні проводити ремонтні роботи. А інші кімнати в цей момент будуть цілком комфортними. Найчастіше проблеми виникають з повітряними пробками, втім, усунути ці неполадки цілком можливо.

Як розвоздушити теплу підлогу?

Для того, щоб позбутися бульбашок повітря, варто перекрити доступ теплоносія у всі контури, крім проблемного і запустити циркуляційний насос. У деяких випадках циркуляційний насос не здатен вирішити проблему, тоді слід придбати спеціальний насос для додаткової прокачки теплоносія. Цю процедуру роблять до 4 разів.

Якщо повітря накопичується в системі постійно – змініть насос, най імовірніше, саме він стає причиною потрапляння повітря в систему. Прокачку слід робити не частіше, ніж раз на 2-3 дні.